کابینت

کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف؟

کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف؟ شاید این سؤال برای شما هم به‌وجود آمده باشد و تردید را در زمان انتخاب کابینت به دلتان راه داده باشد! با توجه به تبلیغات بسیار زیادی که برای تمام انواع کابینت ها در سایت های مختلف مشاهده میشود و اغلب آنها تنها مزایا را معرفی می کنند، در نهایت نمی توان درست تشخیص داد که کدام گزینه بهتر است؟ نوین کابین؛ تولیدکننده کابینت آشپزخانه در ادامه از جوانب مختلف از قبیل جنس بدنه، کیفیت و ماندگاری، تنوع رنگ، قیمت و سایر فاکتورها این مساله را بررسی نموده و در نهایت می توانید تشخیص دهی که کابینت ام دی اف بهتره یا هایگلاس!کمد دیواری کلاسیک چیست؟

 

جنس کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف؟

یکی از مهم ترین و اصلی ترین فاکتورهایی که در زمان انتخاب کابینت های گلاس و چوب و غیره باید به آن توجه داشت، جنس بدنه آنها می باشد. متریال به کار رفته در بدنه کابینت ها نه تنها بر زیبایی ظاهری آنها تاثیرگذار است، بلکه به شدت بر مقاومت و طول عمر و ماندگاری می تواند نقش داشته باشد. برای درک بهتر اسن مساله بهتر است کمی در مورد متریال به کار رفته در کابینت ام دی اف و هایگلاس توضیح دهیم.

در کابینت های ام دی اف همان طور که از نامشان مشخص است، بدنه کاملا از ورق های فیبری چوبی تشکیل شده است. در نهایت برای صیقلی تر شدن سطح رویی ملامینه استفاده میشود. این در حالیست که های گلاس بدنه ام دی اف داشته و ورق های پلکسی مخصوص روی آن ها قرار میگیرد. با توجه به اینکه هر دو نوع این کابینت بدنه تمام ام دی اف دارند، پس از این نظر تفاوتی بین آنها وجود نخواهد داشت.

چیزی که می تواند در این شرایط تعیین کند که جنس کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف، جنس روکش به کار رفته در آنها می باشد. پلکسی های به کار رفته در کابینت های هایگلاس در صورت برخورد با اشیای نوک تیز دچار خراشیدگی میشوند. این در حالیست که خدشه پذیری در ام دی اف بسیار کمتر است.

تفاوت کابینت ام دی اف و کابینت های گلاس

کابینت ام دی اف اولین کابینتی ست که به بازار آمد و دارای قیمتی مناسب نسبت به سایر کابینت هاست. این کابینت بسیار ساده ولی پرکاربرد و زیباست که در اکثر خانه ها و… کارایی دارد. تنوع رنگ بسیار دارد و در انواع طرح های مختلف نیز ارائه می شود که خاص ترین و پر طرفدار ترین آن طرح چوب می باشد و حالتی مات دارد. برای این که نوع براقی از آن را داشته باشیم سبکی به نام های گلاس به آن اضافه شده که فرق جزئی با کابینت MDF دارد. همان ام دی اف است با این تفاوت که روکش پلی گلاس روی آن اضافه شده که هم براق است و زیبایی و انعکاس نور زیادی برای محیط به همراه دارد و البته هزینه ی آن کمی بالاتر از ام دی اف ساده ست و جنسی که دارد خیلی راحت با کشیدن یک دستمال مرطوب تمیز می شود. تنها ایرادی که درباره آن وجود دارد این است که اگر شی تیز و برنده ای روی کابینت خش بیندازد و آب به ام دی اف زیرین نفوذ کند کم‌کم خراب می شود چرا که به رطوبت حساس است. البته باید مواظب باشید روی کابینت ها خط نیفتد و جلوه ی زیبای خود را از دست ندهد.

حال که با تفاوت ام دی اف و های گلاس آشنا شدید میخواهیم به بررسی مقاومت این دو بپردازیم. با توجه به اینکه فضای آشپزخانه در اغلب مواقع مرطوب می باشد و نیاز به تمیز کردن سطح کابینت با آستر نمدار وجود دارد، مقاومت بدنه در این شرایط مهم است. با توجه به روکش مورد استفاده در این دو کابینت، مقاومت آنها در برابر تماس با نم و رطوبت و شستشو با هم فرق دارد. به طوریکه می توان گفت، کابینت های ام دی اف در صورتیکه برای مدت طولانی در تماس با نم و رطوبت قرار گیرند، به مرور دچار تغییر شکل ظاهری و تخریب خواهند شد. این در حالیست که مقاومت ورق های گلاس در این شرایط بالاتر بوده و کمتر دچار آسیب میشود. در نتیجه می توان گفت، از نظر مقاومت در شرایط وجود رطوبت، کابینت هایگلاس از ام دی اف بهتر خواهد بود.

البته لازم به ذکر است که لبه های ورق های هایگلاس بسیار تیز و برنده می باشند و این می تواند مشکلات متعددی را برایتان به‌وجود آورد. لذا پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب این کابینت ها حتما تیز بودن لبه ها به طور کامل بررسی شود. توجه داشته باشید که ورق های ام دی اف به آسانی سمباده زده شده و لبه های آنها گرد می باشد.

جلوه کابینت ام دی اف بهتره یا هایگلاس؟

آشپزخانه اهمیت بسیار زیادی در دکوراسیون دارد و به همین دلیل خانم ها به شدت به زیبایی آن توجه می کنند. از آنجا که کابینت بیشترین بخش از آشپزخانه را به خود اختصاص می دهد و اولین چیزیست که در این محیط ها به چشم می آید، لذا جلوه آن اهمیت دارد. ورق های ام دی اف در حالت کلی براق نمی باشند و نور را به خوبی بازتاب نمی دهند. اما روکش های گلاس براق می باشد و سطح صاف و صیقلی دارد. به همین دلیل جلوه ظاهری کابینت هایگلاس از ام دی اف بهتر است و گزینه ای ایده آل برای آشپزخانه های کوچک به شمار می رود.

در انتخاب رنگ کابینتتون مردد هستید. اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه را از دست ندهید.

بازتاب نور در کابینت های هایگلاس باعث میشود تا فضا بزرگتر جلوه کند. به همین دلیل می توانند فضای کوچک آشپزخانه ها را بزرگتر نشان دهند. توجه داشته باشید که در کابینت های ام دی اف سطح مات بوده و بازتاب نور وجود ندارد و فضا کوچکتر دیده میشود.

علیرغم براق بودن و جلوه ظاهری بسیار زیبا کابینت های هایگلاس، سطح آنها در صورت برخورد با دست و سایر وسایل به مرور لک میشود. این لک ها حتی ممکن است به مرور و در اثر قرار گرفتن در محیط گرم و نمناک که حاوی ذرات معلق چربی و روغن می باشند نیز بیشتر شود. اما ورق های ام دی اف مقاومت بیشتری در این شرایط داشته و لک پذیری در آنها کمتر می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.